Historia kartek świątecznych

Grudzień jest tym miesiącem, w którym wysyłamy najwięcej kartek świątecznych zarówno tych tradycyjnych, jak i tych internetowych kratek świątecznych. Okazuje się, że właśnie w związku z tradycją na rynku pojawia się w tym miesiącu bardzo dużo kiepskiej jakości kartek świątecznych. Podobnie jest kartkami internetowymi. Trudno znaleźć naprawdę ładne kartki świąteczne , czy kartki internetowe przedstawiające scenę Bożego Narodzenia.

Dodajmy jeszcze do tego życzenia zamieszczane na kartkach świątecznych, czy kartkach internetowych w rodzaju: „Wesołych Świąt, Szampańskiego Sylwestra i braku kaca w Nowym Roku”, czy:” Tysiąca choinek w lesie, prezentów ile Mikołaj uniesie, bałwana ze śniegu i mniej życia w biegu oraz tyle radości, ile karp ma ości” zupełnie nas dezorientują o jakie święta tu chodzi. Możemy się domyślać, że wynika to z niedbałości zarówno produkujących kartki świąteczne, jak również z niedbałości wysyłających kartki świąteczne, czy kartki internetowe. W niektórych krajach moda na kartki świąteczne, w których nie ma mowy o świętach Bożego Narodzenia wynika z decyzji administracyjnych.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Kartki świąteczne i ich tradycja

Coraz częściej do różnych zakładów pracy przychodzą kartki świąteczne z życzeniami. Są to najczęściej kartki internetowe. Ale i te tradycyjne z papieru i kartonu kartki świąteczne też nie są rzadkością. W niektórych zakładach pracy, w sekretariatach rozwiesza się sznur, a na nim wszystkie przychodzące do zakładu kartki świąteczne. Stanowią one ciekawa dekorację świąteczną. Na większości kartek świątecznych królują niereligijne znaki świąt. Malowane lub wycinane gwiazdki, św. Mikołaje, bombki, zaspy śnieżne, a rzadkością jest nowonarodzony Jezus.

Inaczej się sprawa przedstawia na kartkach internetowych. Tam tez mamy mnóstwo różnych zimowych elementów, ale są kartki internetowe, których zdjęcia, czy namalowane obrazki odnoszą się do wydarzeń opisanych w Biblii. Najlepszym pomysłem jest zrobienie sobie kartki świątecznej, czy kartki internetowej samodzielnie. Wtedy na takich kartkach możemy umieścić to, co naprawdę związane jest z danymi świętami. Robiąc kartkę samodzielnie, wiemy do kogo ona zostanie wysłana i że na pewno ta kartka nie urazi niczyich uczuć.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Strony internetowe z kartkami online

W Polsce tradycja jest wysyłanie kartek świątecznych w okresach Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Kartki świąteczne są to okolicznościowe kartki pocztowe, często w formie karnetów z grafikami i rysunkami tematycznie związanymi z danymi świętami. Kartki świąteczne mogą być takie tradycyjne jak i internetowe kratki świąteczne. Wiele z nich posiada już gotowe teksty życzeń świątecznych. Idea wysyłania kartek świątecznych, tych tradycyjnych narodziła się w XX wieku.

Kartki internetowe zaczęliśmy wysyłać znacznie później, gdyż później wynaleziono Internet. Właśnie rozwój poczty elektronicznej przyczynił się do rozpowszechnienia wysyłania kartek internetowych, co ograniczyło tez korzystanie z usług poczty tradycyjnej. Moda na wysyłanie tradycyjnych kartek świątecznych wiązała się z szybkim rozwojem poligrafii, gdzie te kartki świąteczne drukowano. Zarówno kartki świąteczne, jak również kartki internetowe dzisiaj są bardzo wysublimowane, unika się wysyłanie kartek standardowych, szuka się oryginalnych.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Kartki świąteczne z logo

Kartki świąteczne, pocztówki zmieniały się na przestrzeni lat. Po okresie Mikołajów, aniołków, kurczaczków zdobionych bogato złotymi, srebrnymi elementami lub brokatem przyszła moda na kartki świąteczne robione ręcznie. Takie kartki świąteczne wykonywano z kolorowego, marszczonego, pomiętego papieru. Elementy świąteczne na takiej kartce mogą być tak umocowywane, że kartka świąteczna staje się trójwymiarowa. Niektóre kartki maja kokardki, elementy sznurka, co sprawia, że taka kartka świąteczna jest niepowtarzalna.

Dzięki rozpowszechnieniu się Internetu i wzrostowi powszechności poczty elektronicznej pojawiły się kartki internetowe. Kartki internetowe są jedynie namiastka prawdziwych, tradycyjnych kartek świątecznych. Często kartki internetowe są tworzone przez różne firmy i nie wyglądają one najlepiej. Projekty oparte są na banalnych zdjęciach. Ktoś, kto otrzymuje taką kartkę myśli, że nadawca chciał zaoszczędzić lub zapomniał o świętach i w ostatniej chwili stworzył coś na kolanie. Rzadkością są świąteczne kartki internetowe bardzo oryginalne.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Kartki świąteczne dla firm

Kartki świąteczne bożonarodzeniowe przedstawiają Mikołaje, choinki, prezenty, szopki, aniołki, renifery, chatki zaśnieżone, ludzi idących do kościoła na Pasterkę, kolędników, zaś kartki świąteczne wielkanocne przedstawiają kurczaki, jajka, baranki, zajączki, pisanki i inne elementy. Dzisiaj bardzo popularne są kartki internetowe. Mało komu chce się podtrzymywać tradycję i wysyłać kartki na poczcie. Kartka internetowa, to sposób bardzo wygodny na przesłanie komuś życzeń. Wystarczy usiąść przed komputerem, znaleźć odpowiednią stronę z kartkami, wybrać, napisać życzenia lub skorzystać z gotowych i wysłać.

Możemy tez w Internecie zaprojektować własna kartkę internetową. Tym bardziej, że w Internecie znajdziemy wszystko, co będzie nam potrzebne do zaprojektowania ładnej kartki świątecznej i nie tylko. W bazie życzeń wierszy i cytatów znajdziemy odpowiednie teksty życzeń na naszą kartkę świąteczną. Możemy również dołączyć ładną melodię oraz ciekawe, okolicznościowe tło w zależności od rodzaju święta.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com